Tänk att jag får leva och glädjas!

cancerhjalpen_lycklig_okt19

Min man och jag tittade på varandra.

 Vi försökte ta in det positiva beskedet.

 

Som 43-åring drabbades idrottsläraren Jeanette av tolvfingertarmscancer med spridning till levern.
Jeanette är en gift tre barnsmamma som lärt sig att ta vara på livet och leva i nuet.

 

🎶Ja ,jag är lycklig, ja jag är lycklig måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag hela veckan lång🎶

Var hos onkologen för att få svar på röntgen och blodprover
efter 14 dagars lååång ångestfylld väntan.
Nätterna innan besöket är hemska ,för att kunna slappna av och sova krävs både lugnande och sömntablett.

Väntan i väntrummet är plågsam för oss båda(mig och min man som alltid följer med mig).Väl inne hos onkologen försöker jag läsa av honom innan han hinner säga något. Trots att jag har haft turen att ha samma duktige onkolog i sex år, lyckas jag inte läsa av honom.

När han väl öppnar munnen stiger pulsen än mer och han uttalar de magiska orden " dina bilder ser bra ut, inga nya förändringar " då stannar nästan hjärtat och sedan kommer lyckan. Min man och jag tittar på varandra och försöker ta in det positiva beskedet.

Tänk att jag är en av de som har en sådan väldig tur, att jag får fortsätta leva och glädjas. Att jag får finnas för min familj och dela deras liv. Nu ska jag njuta och "glömma" cancern till nästa kontroll.

Jag är så tacksam och lycklig 😀
Kram Jeanette


 

Cancerhjälpen kunde under år 2018 hjälpa 746 barn och 555 vuxna.
Med din hjälp hoppas vi kunna stötta ännu fler cancersjuka barn och vuxna.


button ge en gava idag

button bidra med kr man

button ge en minnesgava

Eller swisha Din gåva (liten som stor) till 900 4375.
Vill du ha vår gåvopin ange ditt personnummer i meddelanderutan när du swishar.

slogo

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Cancerhjälpens stöd till Kraftens hus i Borås.
Snart 6 månader sedan Felix lämnade Skåne.