Cancerhjälpen delar ut julpeng till över 500 cancersjuka barn.

julpeng_2019_cancerhjalpen

Julen, en dyr och känslomässigt tuff tid på året.

 
Kommer vi få fortsätta fira denna högtid tillsammans, skriver en mamma.

 

Visste du att Cancerhjälpen under december månad delar ut julpeng till över 500 cancersjuka barn?
Utdelningen är i full gång och du kan vara med och bidra.

Nu är Cancerhjälpens tomtar i full gång med att dela ut årets julpeng. En tradition som Cancerhjälpen haft sedan 15 år tillbaka. Detta är en uppskattad tradition som kräver mycket tid och engagemang av Cancerhjälpens tomtar men glädjen i att få sätta en extra guldkant på julen för 550 cancersjuka barn och deras familjer gör mödan värd.
Cancerhjälpens hjälp är öppen året om och vi har alltid hundratals ansökningar som väntar på beslut, dessa beslut hanteras i datumordning från den dag som vi tog emot ansökan. Detta av rättviseskäl.

Periodvis går vår insamling inte i samma takt som vi delar ut så vi behöver verkligen fler som är villiga att ge Cancerhjälpen sitt stöd. Hur gör man? Några tips är att Swisha in en slant till 9004375 eller ge sitt stöd regelbundet genom autogiro. Var med du också och hjälp oss att hjälpa, det är så många, stora som små som behöver hjälpen

Ywonne Jacobsson
ordförande
Cancerhjälpen




isaelle cancerhjalpen

Ge en gåva, liten som stor, Ditt stöd gör skillnad!

button julen

button starta en insamling pa facebook1

Eller swisha en gåva till 900 4375

slogo





×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Jag trodde jag att jag firade min sista jul..
I början av december flyger jag hem.